Slängi kasutamine

2004. aasta alguses üritas pudelivett tootev ettevõte Dasani  (üks Coca Cola tütarfirma) Suurbritannia turule siseneda. Nad olid väga hoolikalt valinud välja kaks sloganit, mis kõlasid “Bottled spunk” ja “Can`t live without spunk”.

Tavalises inglise keeles tähendab sõna spunk “vaprus”, “südikus” või “särtsakus”. Paraku aga iseloomustatakse seda kampaaniat siiani sõnadega “fiasko” ja “PR katastroof”. Kas julged arvata, miks?

Esimene viga – ei tunne slängi

Nimelt ei olnud Dasani turundajad tähele pannud, et sõna spunk omab muuhulgas Suurbritannia slängis halvustavat tähendust sõnale “sperma”. Ja kui nüüd kampaania algas, siis enamik inimesi ei saanud päris hästi aru, mida ja millistel põhjustel neile pakutakse. See oli esimene nael Dasani kirstu, mille tulemusena nad juba 2004. aasta keskpaigaks selle turu vallutamisest loobusid.

Släng omab erinevate kuulajate juures erinevat tähendust

Nii nagu selles loos, pead ka sina meeles pidama seda, et esinemise ajal on slängi kasutamine üsna õrnal jääl käimine. Väljend, mis sinu seltskonnas võib palju öelda, ei pruugi kuulajate jaoks mitte midagi tähendada. Liiatigi ei peeta ametlikus esinemises slängi kasutamist eriti heaks tooniks.

Ja kui sa lubad endale keelekasutust, millest kuulajad aru ei saa (olgu siis slängi, võõrsõnu või erialakeelt kasutades), siis on see sama hea, kui ise reipalt auku kaevates hiljem imestada, et sinna kaelastsaati sisse oled kukkunud.

Ole veendunud, et kuulajad sinust aru saavad

Muidugi tuleb ette ka olukordi, kus slängi kasutamine on täiesti õigustatud (nt. noore kuulajaskonna ees), aga sellegipoolest pead alati olema veendunud, et sinust aru saadakse. Rääkimata sellest, et see peab ka sinu isikupäraga kokku sobima. Ilmselgelt oleks väga kummaline, kui ca 50-aastane tõsine meesterahvas alustaks oma kõnet lausega “Jou-jou-jou, vassappp duudid, kuidas kube kärab?”

Sinu ülesanne on piisavalt tark olles vahet teha, millal ja millist keelekasutust endale lubada võid.

Soovitan üle vaadata ka alljärgnevad temaatilised blogilood:

Kas teadsid, et Pärnus lumi pakib?
Rahulolev esineja: “Ma rääkisin nad surnuks”
Õuduslugu nr.4 “Te olete ju lollid…!”

Vaata ka neid postitusi

Brian Tracu Success is a journey

Brian Tracy – Edu on reis (video)

Brian Tracy on mees, kes teab väga täpselt, mida tähendab edu saavutamine. Ta on Ameerika üks juhtivaid inimese arengu ja efektiivsuse alal kirjutavatest autoritest. Samuti on ta lektor, nõustaja ja koolitusspetsialist ning nõustamis- ja koolitusfirma…
Loe edasi »