Homme on meie vabariigi aastapäev ja võib juhtuda, et nii mõnigi teist peab sel puhul väikese tähtpäevakõne pidama. Annan sulle kiirelt märku, mida sa taolist pidulikku kõnet tehes silmas peaksid pidama. Seda muidugi juhul kui sa ei taha, et sinu esinemisega juhtuks nii nagu ma kirjutasin kunagi loos “Õuduslugu nr.3: “Pidulik jõulukõne”
Tähtpäevakõne olgu lühike ja konkreetne
Mitte keegi ei taha sind sellisel puhul rohkem kui mõni minut kuulata. Seega – tähtpäevakõne peab olema nii pikk kui vaja, aga samas nii lühike kui võimalik. See kehtib ka muude esinemiste, mitte ainult piduliku tähtpäevakõne puhul.
Väldi kuiva ja bürokraatlikku stiili
Pea meeles, et tähtpäeva kõne eesärgiks on mõnusa meeleolu loomine ja koosviibijate ühendamine, mitte kuulajate tapmine kuiva ja kantseliitliku juraga. Niipea, kui sa hakkad selliselt esinema on nad ka ühendunud – oma mõtetes sinu ja sinu kuiva jutu vastu.
Ära tunne mingit vajadust PowerPointi järele
Veelkord kordan – tee lühidalt ja konkreetselt. Oma slaide koos tüütute graafikute ja tabelitega saad mõnel teisel korral näidata. Ja lause “Head sõbrad, on ütlemata hea meel teid siin näha!” saad ju vähemalt kord elus ilma PowerPointita öeldud, eks?
Kui sa seda teed, siis näed, et sinu sõnumil on oluliselt suurem mõju kui siis kui sea seal ees midagi umbmäärast räägid. Igal juhul ära muutu oma esinemisega “minakeskseks”, st räägi otse oma kuulajatele – nemad on olulised, mitte sina.
Soovid väikest näidet heast pidukõnest?
Vaata all olevat videot. Veidi taustainfot: 2005. aastal paluti Steve Jobs pidada Stanfordi ülikooli lõpetavatele tudengitele lõpukõnet pidama. Selle ca.15-minutlise esinemisega suutis ta kokku võtta nii mõnedki elus olulised väärtushinnangud.
Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.
Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.