fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

10 enim loetud avaliku esinemise blogi lugu 2012 aastal

Kaks aastat tagasi kirjutasin siia blogisse esimese kõne pidamise ja avaliku esinemisega seotud postituse. Selle aja jooksul olen kirjutanud kokku 110 lugu, mis ühel või teisel moel avaliku esinemise erinevate tahkudega seotud on.

Nagu ka eelmisel aastal, nii ka sel korral teen väikese kokkuvõtte ja toon välja viimase aasta jooksul kümme enim loetud lugu. Ehk leiad ka sina siit midagi põnevat. Pealkirjal klikkides pääsed otse loo juurde.

1.  Magistritöö ja lõputöö kaitsmine – näpunäiteid professor Kaja Tamperelt

Selles videointervjuus räägib Tallinna Ülikooli Kommunikatsiooniinstituudi juht professor Kaja Tampere sellest, mida sa võiksid töö edukaks kaitsmiseks ära teha. Intervjuu kestab ca 28 minutit ja sisaldab terve hulga häid mõtteid, mis on sobilikud mitte ainult magistritöö kirjutajale vaid ka bakalaureusetaseme tudengile. Peamise info olen siia ka sinu jaoks kirja pannud.

2. Kuidas teha kõne kava?

Inimene on ikka nii laisk kui tal olla lastakse ja paraku kehtib see ka kõneks valmistumise puhul. Loodetakse liialt oma “improviseerimisoskusele”, selle asemel, et oma esinemisplaan hoolikalt läbi mõelda. Selles postituses räägin sulle, kuidas mina kõne kava tehes esinemist oma peas läbi mängin.

3. Avaliku esinemise riietumise käsud ja keelud

Riietus on suur osa sinu sõnumist – see võib sinu sõnumile positiivsemat kuvandit anda, aga võib ka tähelepanu kõrvale juhtida. Selles postituses toon välja kümme peamist punkti, mida riietuse valimisel silmas võiksid pidada.

4. Suhtlemistõkked, ehk miks kuulajad sind ei kuula

Tõenäoliselt on igaüks meist olnud kuulajana olukorras, kus jääb mulje nagu oleks samas ruumis parasjagu kaks paralleelset maailma – kuulajate oma ja see, kus asub esineja. Kõik, mida esineja teeb ja räägib, jookseb mingil põhjusel kuulajaid puudutamata otse maha.

Seetõttu kirjutangi selles loos peamistest suhtlustõketest, mis sinu esinemist mõjutada võivad

5. 4 sisutühja väljendit, millest hoiduma peaksid

Avaliku esinemise juures on mõningad väljendid, mida paljud esinejad küll kasutavad, aga millest tegelikkuses mitte mingisugust kasu ei ole. Õigupoolest vastupidi – need tekitavad segadust.

Selleks, et sa ise teinekord ämbrisse ei astuks, toongi mõned neist välja.

6. Maailmameistrivõistluse finalist Harald Lepisk jagab soovitusi

Harald Lepisk on avastanud enda tõelise kire. See kirg on kujundanud temast ettevõtja, noorteorganisatsiooni liidri, Tartu Ülikooli magistri, rahvusvahelise koolitaja ja coach’i. Muude tegemiste hulgas viis see kirg teda sel aastal kõnelemise maailmameistrivõistluste finaali. Lühiintervjuus räägib Harald sellest, mida parema esinemise heaks ära võiksid teha.

7. Milline on efektiivne sissejuhatus?

Nii mõnigi esineja astub lavale ja ütleb sissejuhatuseks lause võik kaks. Need kipuvad enamasti olema teemal “Tere mina olen…” ja “On ütlemata hea meel siin olla”. Jah, ka taoline eneseväljendus on oluline, aga esinemise seisukohalt peaks sissejuhatus edasi andma nii mõndagi veel. Mida täpsemalt, sellest postituses räägingi.

8. Materjalide jagamine – millal on õige aeg seda teha?

Kas oled tähele pannud, mida sa paberkandjal antud materjalidega peale esitluse lõppu tavaliselt teed? Ilmselt läbivad nad sarnase kolmnurga nagu paljudel inimestel. St. esitlusruum – sahtel – prügimägi. Nii mõnelgi korral visatakse see paberipakk minema kohe peale esinemise lõppu. Kui sa seda teaksid, siis võiks olla valus hoop teemal “minu töö ja vaev sai ebaväärika tasu”.

9. 7 nippi, kuidas paberilt maha lugedes efektiivselt esineda

Suure tõenäosusega oled sa kohanud esinejat, kes peale tervitust ja lühikest sissejuhatust võtab ette pataka paberit ning seejärel hakkab sealt tuimal ilmel maha lugema. Ei ühtegi emotsiooni hääles, näoilmetest rääkimata.

Kui esineja vaevuks mõne minuti pärast kasvõi hetkeks korralikult oma publikut silmitseda, avastaks ta oma suureks ehmatuseks, et isegi kui kuulajate pilgud on temale suunatud, tegelevad nad mõttes muude asjadega.

Kuidas sina paberilt maha lugedes oluliselt efektiivsem olla saad? Loe alljärgnevaid nippe.

10. Video: kuidas end töövestlusel edukalt müüa

Eelmisel sügisel kirjutas Kaarel Krinal siinsamas blogis kaks väga loetud lugu teemal “Kuidas töövestlusel edukalt esineda?”Leiad esimese osa siit ja sellele järgnenud teise osa siit. Sügisel tegi ta ka tudengitele sel teemal 38-minutilise ettekande, mis on nüüd ka täies mahus nähtaval.

Pea kõikidest neist teemadest räägin ma ühel või teisel moel ka oma 28. novembril toimuval avaliku esinemise koolitusel. Kui soovid oma esinemisoskusi parandada, siis registreeru koolitusele – kuni 21. novembrini saad seda teha soodustingimustel.

Koolituse sisu tutvustust ja registreerumise võimalus asub siin.

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 146

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena