Väldi "Sõrmuste isanda" stiilis kokkuvõtet
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

Väldi “Sõrmuste isanda” stiilis kokkuvõtet

Kui soovid oma kuulajaid närvi ajada, siis hea nipina võid kasutada kilomeetrise ja laialivalguva kokkuvõtte tegemist. Üheks taoliseks näiteks on “Sõrmuste isand – Kuninga tagasitulek” film.

Sõrmuste isand – Kuninga tagasitulek

Neile, kes seda filmi ei ole näinud, selgitan natuke tausta. See on “Sõrmuste isanda” triloogia viimane film. Nagu kõik eelmised filmidki, kestab ka see ca 3h 30min. Mina käisin seda kinos vaatamas ja selgus, et see oli tõsine viga.

Ega muidu filmil ju häda ei ole -tegeuvust ja sisu on rohkem kui kahes eelmises filmis. Paraku rikub minu jaoks asja ära see, et igasugune tegevus selles filmis lakkab sisuliselt 2h 30min kandis. Halvad on hävitatud, sõrmus on hävitatud ja kõik on justkui juba tehtud. Nüüd võiks ju lõpu a`la 10. minutiga kokku võtta ja olekski korras. Aga ei – nemad venitasid seda veel tund aega.

Kui see film oleks lõppenud 2h 40min kandis, siis ma ütleks, et tegelikult on väga vinge film. Praegusel juhul on mul enamasti meeles see, kuidas ma närviliselt kella vaadates seda viimast tundi üle elada üritasin. Hiljem on vestlustes selgunud, et sama mure on paljudel olnud.

Väldi liialt pikka kokkuvõtet

Oled sa lennukiga lennates olnud olukorras, kus kohe maanduda ei saa? Kõrgus on juba enam-vähem maas, kõik teavad, et kohe peaks kohale jõudma, aga kapteni sõnul ei saa… Udu vms. Kas oled sel hetkel vaimustusega mõelnud “Jee, see veel kestab”? Vaeval küll, eks?

Pika ja lohiseva kokkuvõtte kõige suurem häda on see, et kuulajad tüdinevad ära. Sa oled neile hetk tagasi öelnud “lõpetuseks”, aga selline kokkuvõte ei jäta küll muljet, et sa teemat kokku oled võtmas.

Sisu peab ajaliselt proportsioonis olema

Esinemise puhul on hästi tehtud kokkuvõttel suur osa selles, kuidas kuulajad sinu peamisest sõnumist aru saavad. Liialt lühikese kokkuvõtte korral ei pruugi kuulajad taibata, mis sinu pika jutu juures kõige olulisem on. Pikk aga tüütab. Seega, sinu kokkuvõte peab ajaliselt ja sisuliselt kenasti proportsioonis olema.

Palju on mainitud, et kokkuvõtte maht võiks olla ca 5-10% esinemise mahust. See aga ei ole kindel reegel – 8-tunnise koolituspäeva lõpus ei tee sa ju tund aega kestvat kokkuvõtet.

Oluline on kokkuvõtte juures edasi anda kõige tähtsam, mida sa tahad, et sinu esinemisest välja tuleks. Sa oled võib-olla tund või kaks üsna keerulisel teemal esinenud ja sellise kokkuvõttega saad lihtsate lausetega edasi öelda selle, mis sinu arust kõige olulisem on.

Sarnasel teemal postitused

Kes on Janek Tuttar?

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Lisaks sellele on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor. 

Siin lehel kirjutab ta kõigest sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

  • +372 5623 0397
  • info@avalikesinemine.net

Jaga postitust

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Telli tasuta videokursus

Saa oluliselt paremaks kui need, kes Sind laval olles tüüdanud on.

Saadan Sulle 6 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks.

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm!

Meie privaatsuspoliitika

KONTAKT

  • Võta ühendust
    +372 5623 0397
  • Saada e-kiri
    info@avalikesinemine.net