fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

5 peamist viga, mis tehnikat kasutades ette võib tulla

Oled sa sattunud esinemisele, kus ilmselgelt on näha, et esinejal on tehnika kasutamisega suuremad mured? Olgu selleks siis kurikuulus PowerPoint või hoopiski tehnika, millega ta seal toimetab? Kuivõrd esineja saab aeg-ajalt ka ise aru, et seetõttu tal kõik just kõige paremini ei lähe, siis tekitab selline olukord ka temas närvilisust.

Alljärgnevalt toongi välja viis peamist tehnilist probleemi, mis esinejatel aeg-ajalt ette tuleb.

1. USB-mälupulk ei avane arvutis

Tehnikaajastul nagu me elame, juhtub tehnikaga seda ja teist. Kodus sinu mäupulk töötas, aga miskipärast teel esinemispaika otsustas ta korrast ära minna. Nii et kui sa selle arvutiga ühendad, siis ei avane sealt mitte üks fail.

Kuidas sa selle probleemi tekkimise juba eos võiksid lahendada? Saada esitlus e-mailile, tee oma materjalidest igaks juhuks varukoopia plaat jne.

2. Esitlus, mis on sinu mälupulgal, ei avane esinemiskohas olevas arvutis

Tavaliselt juhtub see siis, kui sa oled oma esitluse salvestanud mõnda vähemtuntud failiformaati- nt. OpenOffice kasutajana. Sama juhtub ka Macintosh arvutite omanikega- salvestavad oma Maci formaati, aga esinemispaigas olev tavapärane MS Office ei suuda seda ju avada.

Seega soovitus: Salvesta kõik oma failid MS Office 2003-2007 formaati, siis on kindel, et juhul kui seal arvutis peaks olema ka vanem MS Office versioon, avaneb sinu esitlus siiski

3. Avanev esitlus ei ole see, mida sina oled esitleda planeerinud

Oled oma kõnet tehes keset kibedamat minekut kui kolmanda slaidilni jõudes avastad, et kogemata oled sa kaasa võtnud oma esitluse pooliku, nö tööversiooni. Versioon, mis pidi olema lõplik ja publikule mõeldud, on kogemata koju jäänud.

See võis juhtuda nt nii, et hommikul asju valmis pannes vaatasid “Ahhaa, ma olen juba oma esitluse nimega “Seminar” mälupulgale koperinud, selge!” Kuidas võiksid probleemi vältida? Toimeta ainult ühe faili kallal, erinevad versioonid nimeta ümber. Enne faili lõplikku mälupulgale kopeerimist võta see lahti ja kontrolli üle, et tegu on ikka õige esitlusega.

4. Ei osata ühendada arvutit videoprojektoriga nii, et pilt seinale tuleks

Oma ülikooli ajast on mul ikka meeles paar õppejõudu, kes loengust loengusse käisid selliselt, et toimetasid päeva alguses 10 minutit oma arvutiga, läksid näost järjest punasemaks ja lõpuks küsisid arglikult publiku käest: “Kas on siin kedagi, kes pilti seinale panna oskab?”

Selliseid esinejaid olen ma ka mujal mitmetel kordadel kohanud. Sina võiksid aga taolise olukorra vältimiseks endale selgeks teha, kuidas ise arvuti ühendamisega hakkama saada. Usu mind, see ei ole raske! Ja kui sa endas siiski kahtled, siis lepi kellegagi korraldajatest eelnevalt kokku, et ta sulle tehnoabi osutaks.

5. Peale paariminutilist esinemist saabub pimedus. Ja vaikus.

On sinu kord esineda. Sa oled kenasti minu neljas eelnevas punktis kirjutatud asjadest õppust võtnud ja tuled kohale omaenda arvutiga. Pead esinema kolmanda ja sinu esitluseks on antud aega 15 minutit. Sa alustad nii nagu oled ette valmistanud. See tõstab sinu enesekindlust ja annab energiat. Ometigi saabub kolmandal minutil pimedus arvuti poolt ja vaikus sinu poolt.

Mis juhtus? Väga õige, sinu arvuti aku sai tühjaks- ja millegipärast ei olnud sa juhet vooluvõrku ühendanud. Teine põhjus veel, miks vaikus võib saabuda: sinu arvuti on seadistatud selliselt, et kui voolu taga ei ole, siis nt 3-ndal minutil läheb ta ooterežiimile (standby olekusse). Said juba ehk isegi aru, mida sa siinkohal vältima pead, eks?

Väldi võimalike probleemide tekkimist

Kõik taolised probleemid on kenasti välditavad sellega, et juba ettevalmistuse käigus mõtled sa enda jaoks läbi võimalikud tekkida võivad probleemid ning juba sealsamas mõtled neile ka lahendused välja.

Pea meeles, et heal esinejal on alati olemas Plaan B, mida kasutada just siis kui olukord on teistsugune kui ta olema peaks. Mida rohkem sa esinemiseks ette valmistud, seda vähem on võimalusi, et midagi kehvasti läheb. See omakorda aga aitab sul oma esinemishirmuga toime tulla.

Macbooki kasutamisel ette tulevad probleemid

Olen selle kohta kirjutanud eraldi blogipostituse, mille leiad SIIT.

Muuseas, sellel ja ka muudel huvitavatel teemadel, kuidas oma esinemist parandada, räägin ma ka oma järgmisel praktilisel esinemiskoolitusel. Lisainfot koolituse kohta leiad SIIT!

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 149

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena