fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

7 ajajuhtimise nippi kõne pidajale

Kes meist ei oleks käinud esinemisel, kus kõne pidaja muudkui räägib ja räägib ja mitte keegi ei tea, millal ta küll lõpetada võiks. Selline olukord viitab halvale ettevalmistusele ja kõne planeerimata jätmine on omakorda läbikukkumise planeerimine.

Pea meeles, et hea ajajuhtimine esinemisel suurendab sinu edu tõenäosust mitu korda. Seetõttu toon täna välja 7 ajajuhtimise nippi kõne pidajale.

Tee endale korralik kõne kava.

Selle käigus mõtle välja, millest ja kui kaua sa räägid. Pane see paberile ka ajakavana kirja. Sellisel moel mõtled sa terve esinemise käigu enda peas läbi ja loomulikult on see hiljem sinu jaoks ka nö “rada, mida mööda käia”

Ära planeeri tervet oma esinemise aega täis.

Jäta omale vähemalt ca. 10-15% ajavaru juhuks, kui mõne punktiga peaks kauem aega minema. Minu pikaajalised kogemused näitavad, et selline ajavaru kulub kuulajate küsimuste ja inimestele omase lobisemishimu tõttu üsna tihti marjaks ära.

Määra ära prioriteedid ja räägi ainult sellest, mis on oluline.

Aja kunstlikul täis rääkimisel ei ole erilist mõtet, sest kuulajad saavad sellest aru ja see hakkab neid tüütama. Võta endale kaks kõige tähtsamat prioriteeti, mille kohta materjali ette valmistad. Need on: a) Kuulajad peavad seda kindlasti just täna kuulma b) Hea kui täna kuuleksid, aga kui ajahätta jään, siis jätan rääkimata. Kõik, mis neist kahest üle jääb, on ebaoluline ja ei vaja sinu tähelepanu.

Ole valmis midagi välja jätma

Juba ettevalmistuse käigus mõtle läbi need punktid, mille südamerahuga ajahätta sattudes rääkimata jätad. Siin tuleb appi eelmises punktis räägitu. Kui juba esinemise käigus näed, et ajaga hakkab kitsaks kätte minema, siis tead ka, milliseid näiteid või lugusid sa rääkima ei hakkagi. Usu mind, enamasti ei saa publik arugi, et sa midagi välja jätsid.

Pane valmis lisamaterjal

Seda saad kasutada siis, kui aega peaks liiga palju üle jääma. Tavaliselt juhtub see vähemkogenud esinejatega, kes on esinemise aega valesti planeerinud ja 30. minuti peale planeeritud jutu räägivad ära 15-ga. Sellisteks puhkudeks oledki omale teise prioriteetsusastmega lisamaterjali valmis pannud. Kasutad ainult siis kui ajahätta jääd, muidu jätad varuks.

Hangi endale kell

Ära jää lootma selle peale, et esinemisruumis see kusagil nähtaval kohal on. Mina ise kasutan juba aastaid oma arvutisse paigaldatud programmi Digital Desktop Clock, mis diskreetselt ka PowerPointi näidates ekraani all nurgas nii mulle kui kuulajatele aega näitab. Seda kasutades ei pea ma käekella või mobiili pealt aega vaatama (kuulajatele see ei meeldiks) ning sedasama ei pea ka kuulajad tegema (esinejat ajab see närvi kuna ta arvab, et kuulajatel on igav).

Ära mitte kunagi ületa sulle antud aega

Mitte kunagi! Mitte ükski esineja ei ole kunagi sõimata saanud selle eest, et ta mõned minutid varem lõpetab. Küll aga ei meeldi mitte kellelegi auditooriumist see, kui sa kauem heietad. Kõigil meil on ka väljaspool esinemisruumi oma elu ja kuivõrd enamasti ei ole teada, kui pikalt sa aega ületada kavatsed, siis saavad kuulajad seetõttu eriti pahaseks. Kui näed, et tõesti pead väheke aega ületama, siis ütle see kohe selgelt oma kuulajatele ka välja.

Soovitan lugeda lisaks veel ka blogi lugusid “5 peamist viga, mida märkmeid kasutades tehakse” ja “Kui rumalatele küsimustele peab esineja vastama

Sellest kõigest ja ka muudest põnevatest avaliku esinemise teemadest räägin ma ka oma järgmisel avaliku esinemise koolitusel “Esine enesekindlalt ja muljetavaldavalt”. Kui sa veel ennast kirja ei ole pannud, siis saad seda teha siin. Sealtsamast leiad ka koolituse videotutvustuse, ajakava ja muu põneva info.

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 146

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena