fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

Kuidas töövestlusel edukalt esineda – 1.osa

Tänase külalispostituse tegi minu palvel “Kaaskiri – kuidas kirjutada kaaskirja, mis sind töövestlusele aitab ja “Terviklik kvaliteedijuhtimine” blogi autor Kaarel Krinal, kelle lähema tutvustuse leiad selle postituse alt.

Jee, töövestlus! Lõpuks sa said selle oodatud kõne teemal “Saime teie CV ja sooviksime teiega lähemalt rääkida, millal teile sobivad ajad on?” Emotsionaalselt kõva laks – ometigi hakkavad asjad liikuma! Muudatus tuleb, tuleb huvitavam töö, törts kõrgem palk, elukvaliteet paraneb… Mustmiljon kujutluspilti – kuidas sa uues kohas töötama hakkad ja kuidas see su elu mõjutama hakkab.

Järgmiseks astud sa peale töövestlust intervjuu ruumist välja ning tunne on selline, et noh … käib kah. Imelikud inimesed, küsisid imelikke küsimusi. Ja üldse. Kuidas saab keegi sind hinnata mingi kribu CV ja 30-minutilise vestluse põhjal. Nad ongi rumalad. Ei oska näha inimhinge sügavamasse soppi. Sellised pealiskaudsed tähtsust täis kergatsid. Saadavad sulle veel mingi üldsõnalise bla-bla valisime teise kandidaadi, edu otsingul äraütlemiskirja.

Jura.

Sellise jama vältimiseks tasub tegeleda oma avaliku esinemise ühe eriharu – töövestluse, oskuste lihvimisega. Iseenesest omaette kunstivorm ja tibatilluke teadusharu, püüan järgnevalt anda sulle baasteadmised selle kohta, kuidas töövestlusel edukalt esineda. Eksperdiks sa ei saa, kuid enamlevinud vigu suudad kindlasti vältida.

Töövestlus – mida pead enne sinna minekut tegema?

Hea esmamulje jätmiseks saad sa ainult ühe võimaluse. Klišee, mis töövestluse korral on vägagi omas kohas. Töövestlus on koht, kus sul on 30-45 minutit aega ennast parima kandidaadina positsioneerida. Šansid on sinu vastu – sa kandideerid selles etapis 5-20 inimese vastu. Esmamulje äramunamist sa üldjuhul enam tagasi ei tee.

Selle vältimiseks on lihtne võimalus – tee korralik eeltöö ja alusta oma välimusest. Alusta riietusega. On ainult üks reegel – enne riietu liiga peenelt kui liiga lihtsalt. Meesterahvastel ülikond, naistel mingi kostüüm, mis jätab professionaalse mulje. Ei mingeid dekolteesid, miniseelikuid ega mitut liitrit lõhnavett. Palun, sinu enda pärast.

Kui sul on auto, siis varu sinna nätsu hingeõhu värskendamiseks, kingaviksi, võib-olla hambahari, küünekäärid. Varu omale piisavalt aega, käi WC’s ära ja siis kasuta eelpool mainitud aksessuaare. Ära joo kohvi, ära tee suitsu, ära tee “100 ja seened”. Näe välja nagu miljon dollarit – see upitab su enesekindlust ning selles keskkonnas ei saa seda kunagi liiga palju olla.

Mida teha peale kohale jõudmist ja sisse astumist?

Töövestlus tekitab kindlasti stressi, aga sellest hoolimata sisene  alati suure naeratusega. Mitte liiga suurelt irvitades, mitte liiga tagasihoidlikult muheledes. Selline paras loomulik naeratus, mida sa pead enne pool tundi peegli ees harjutama.

Lase sellele otsa üks korralik käepigistus ning julge “Tere! Mina olen…” ning tegelikult sellest piisab küll ja veel. Igatahes on seda rohkem, kui 80% kandidaatidest teha suudab.

Silmside hoidmine

Mulle isiklikult meeldib, kui vestluse läbiviijaid on rohkem kui üks. Sellistel juhtude saad sa mingite ajaühikute järel oma pead keerata ning kõigiga silmsidet luua ning seda katkestada. Kui vestlejaid on üks, siis kipub asi äärmustesse – sa kas jõllitad teda nagu padakonn või siis ei õnnestu sul üldse silmsidet luua. Loomulikku vahepealset varianti on küllaltki keeruline leida. Olgu kuidas on, ära ignoreeri ühtegi ruumis olijat. Tegelikult pole sul õrna aimugi, kes neist lõpuks otsustamisel kõige suuremat kaalu omab. Kõige vaiksem tegelane ruumis võib vabalt olla kõige olulisema häälega inimene.

Naeratades jätad endast parema mulje

Suurbritannias viidi läbi uuring, kus leiti, et tõenäolisemalt said tööpakkumisi need, kes vähemalt kolm korda töövestluse ajal naeratasid. Võimalik, et see oli Delfi uudis. Võimalik, et ma mõtlesin selle ise välja.

Vahet ei ole. Igatahes ei meeldi mitte kellelegi negatiivsed inimesed, samas kui peaaegu kõigile meeldivad naeratavad inimesed. Kui läheb valimiseks, keda kutsuda vestluse teise vooru või kelle vahel lõplikult valida, siis üks koht on alati olemas inimesele, kes oli lihtsalt “sellise laheda olemisega”. See on kasulik nišš, sest juhul kui oletatakse, et 2-3 kandidaati saaksid tööga oma hariduse ja oskuste poolest hakkama, tehakse tööpakkumine kõige “mõnusamale” inimesele. Õiglane või mitte aga nii see on.

Kas sellest vähesest piisabki selleks, et töövestlus edukalt läbida?

Oh ei, see oli alles sissejuhatus. Töövestlus on oma olemuselt ikka oluliselt keerukam protsess. Plaanin järgmises osas rääkida lühidalt kehakeelest ning kuidas käsitleda raskeid raskeid töökohavahetusi.

Loe ka selle postituse järge “Kuidas töövestlusel hästi esineda vol.2

Kes on Kaarel Krinal?

Kaarel ütleb ise enda kohta järgmist: ”

Olen töötanud 10+ aastat ametikohtadel, mis on olnud seotud inimeste tööle võtmisega. Sellest olulisem on minu kogemus tööotsijana. Mis iganes põhjusel on mul tulnud tööd vahetada 4 korral, sellest kahel korral tihedal MASU ajal, kus registreeritud töötuid oli enam kui 100 000. Olen oma lähenemise lihvinud peensusteni ning soovin seda jagada ka sinuga oma blogis Kaaskiri, kus õpetan seda, kuidas kirjutada kaaskirja, mis sind töövestlusele aitab. Samuti olen Kvaliteedijuhtimise blogi autor. Seal kirjutan peamiselt “Lean” ja six sigma tööriistadest ning kvaliteedijuhtimise filosoofiast üldiselt.”

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 146

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena