fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

Inimene on ikka nii laisk kui tal olla lastakse ja paraku kehtib see ka kõneks valmistumise puhul. Loodetakse liialt oma “improviseerimisoskusele”, selle asemel, et oma esinemisplaan hoolikalt läbi mõelda. Tänases postituses räägin sulle, kuidas mina kõne kava tehes esinemist oma peas läbi mängin.

Mis on sinu esinemise eesmärk?

Tee enda jaoks selgeks, kas soovid kuulajaid veenda või neile infot jagada. Seejärel võta ette A4 paber ja pane sinna selgelt kirja, mis on sinu esinemise eesmärk. Näiteks: “Peamiseks eesmärgiks on anda lühiülevaade selle kohta, kuidas kuulajatele huvipakkuvat esinemist üles ehitada.”

Eesmärki peaks olema võimalik sõnastada ühe lausega – see annab edasi selle kõige tähtsama iva, mida oma esinemisega saavutada soovid. Kui sa ei suuda oma eesmärki ühe lausega kokku võtta, siis on ka väga suur tõenäosus, et sinu kõne on liialt pikk. Tavaliselt saan mina eesmärgi selgelt paberile sel moel, et mõtlen välja vastuse küsimusele “Mida ma tahan, et peale esinemist minu kuulajad teisiti teeksid või mõtleksid?”

Milliseid teemasid plaanid käsitleda?

On üks kulunud nali, mis küsib “Kuidas süüakse elevanti?” Vastus: “Tükikaupa”. Täpselt nii võiksid ka sina oma teema raame paika pannes mõelda. Nimelt: Teadlased väidavad, et inimesed on võimelised keskenduma maksimaalselt ühele põhi- ja kolmele kõrvalteemale. Seega – võta oma peamine teema ja tee see omakorda kaheks-kolmeks alateemaks.

Kirjuta need alateemad punktide kaupa lahti nii pikalt kui vajalikuks pead. Mina kirjutan need tavaliselt lühikeste märksõnade või fraasidena, mõnikord ka lühikeste lausetena. Sellisel moel mõtlen ma läbi, mis on ühe või teise konkreetse alateema peamine mõte, mida edasi anda soovin.

Pane kirja oma ajakava

Kui teemad on paigas, siis kirjuta oma esinemine ka ajaliselt ja sisuliselt lahti. Näiteks: “12.05- 12.30 Peamised esinejate poolt tehtavad vead. a. käte kasutamine b. silmside hoidmine c. ruumi kasutamine d. kehakeel ja hääle kasutamine e. kõne lõpetamine halva kokkuvõttega”.

Kui kõne ajaliselt ja sisuliselt välja kirjutad, siis mõtled enda peas juba ka läbi selle, kui kaua üks või teine kõne osa aega võiks võtta. Kui märkad, et üks teema võtab rohkem aega kui teised, siis saad koheselt oma plaani kohendada.

Varustus, mida vajad

Pane kirja kõik, mida konkreetse esinemise tegemiseks vaja läheb. Kõik videoprojektorid, tahvlid, vildikad jms pane kirja. Nüüd tead täpselt, mida vajad ja oskad neid korraldajatelt küsida. Või ise hankida.

Plaan B juhuks, kui midagi peaks untsu minema

Sõjaväes öeldakse, et “Ka kõige hoolikamalt koostatud plaan muutub esimese püssipauguga.” See kehtib ka esinemise puhul, mistõttu juba oma kõne kava koostades mõtle läbi, millised on tekkida võivad probleemid ja pane neile lahendused valmis. Kõige paremini saad neid probleeme välja mõelda küsimuse “Aga mis siis, kui…” abil. Kolme punkti kohale pane võimalik probleem ja seejärel pane valmis lahendus.

Sinu varuplaani juurde peaks käima ka paari lisateema ette valmistamine. Need on sul olemas sellisteks kordadeks, kui oled kogemata oluliselt kiiremini esinenud kui plaanis kirjas. Või juhul, kui korraldajad paluvad sul viimasel hetkel 45 minuti asemel ootamatult 60 minutit rääkida. Nii või naa, sina oled selleks valmis.

Peale esinemist kohenda kava

Kui esinemine on läbi, siis ära jää loorberitele puhkama. Võta oma kõne kava ette ja pane sinna kirja, kuidas läks ja mida muutma peaks. Samuti näed kindlasti, kuidas sinu esialgne ajakava tegelikkuses töötas. Kui märkad, et Alateema 1 võttis planeeritud 15 minuti asemel 25 minutit, siis tee oma kavasse kohe parandused.

Kas tead, mida see sulle annab? Järgmisel korral, kui sarnasel (või lausa samal) teemal esinema pead, siis on enamik suurest tööst tehtud – sinu asi on oma kava ainult välja otsida ja vastavalt oma kuulajaskonnale kohendada.

SIIT LEIAD ÜHE MINU ESINEMISKAVA NÄIDISE

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 146

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena