fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

Kas on oluline, mida kuulajad sinust arvavad?

Esineja valmistub lavale tulema ja tema peast käivad läbi kõiksugu õudsad mõtted. “Mis saab siis kui ma neile ei meeldi?”, “Appikene, aga kui ma peaksin ebaõnnestuma!”, “Oeh, niikuinii ei taha nad mind kuulata”.

Olen tähele pannud, et miskipärast tekitab küsimus “Mida nad minust küll arvavad?” esinejates eriti suurt muret. Ma ei ole kunagi aru saanud, miks peaks tundma muret selle pärast, mida arvab minust terve hulk inimesi, keda ma tõenäoliselt ei tunne ja ka kunagi tundma ei saa. Olen pidanud oma koolitustel ikka selle üle vaidlema ja selgitama lähemalt, miks ma arvan, et selle mure taoline sõnastamine ebaoluline on.

Selliselt mõeldes keskendud valele asjale

Kui sa tunned muret selle üle, mida sinust arvatakse, siis keskendud sa valele asjale. Tunne muret hoopis selle üle, mida sinu esinemisest arvatakse, sest see on oluline. Kedagi ei huvita, kas ja millist riietust sa kannad (kui see just sinu sõnumilt tähelepanu kõrvale ei vii ja see on juba sinu vale ettevalmistuse tõttu), kas sa oled pikk või lühike, paks või peenike.

Kuulajaid huvitab eelkõige see, millist kasu nad sinu esinemisest saavad. Ja kui sa vähegi oled võtnud vaevaks auditooriumi vajadusi analüüsida, siis oskad sa neile ka seda kasu pakkuda.

Kui sa mingisuguselt koolituselt oled tulnud ja keegi on sinult selle kohta muljeid pärinud, siis millest sa oled rääkinud- kas sellest, mida sa koolitajast arvasid või sellest, mida sa koolitusest arvasid? Loomulikult käib üks teisega käsikäes ja negatiivselt räägitakse koolitajast siis kui ta oma esinemisega mitte mingisugust kasu ei ole toonud.

Sa saad kontrollida seda, mida sinu esinemise kohta arvatakse

Oled sa juhtunud mõnikord oma head sõpra või tuttavat esinemas nägema? Ja kas on juhtunud, et tema esinemine on olnud täielik jama? Sa oled istunud tund aega seal saalis ja sul on olnud igav, sa oled oma aega kulutanud ja erilist kasu ei ole saanud. Mida sa oma sõbrast arvad? Sa arvad, et “Ta on mu sõber ikka edasi, aga see esinemine oli täielik jama!”.

Pane nüüd tähele, mille üle sa arvamust avaldasid – arvamus esinemise kvaliteedi, mitte inimese isiku kohta on oluline. Aga seda saad sa hea ettevalmistusega kontrollida.

Kuulajatel on täpselt sama mure, st “mida sina neist arvad?”

“Ära tunne muret selle üle, mida teised inimesed sinust arvavad- nad on liialt hõivatud murest selle üle, mida sina neist arvad!”. See Murphy seadus võtab kenasti kokku selle, mis toimub paljude kuulajate peades.

Kuidas see sinu kui esineja poolt vaadatuna välja näeb? Väga lihtne- piisab sellest, kui sa esitad kuulajatele küsimuse ja jääd vastust ootama. Oled sa tähele pannud, mis tavaliselt peale esinejapoolse küsimuse esitamist saalis valitseb? Väga õige- vaikus! Paljud kuulajad, kes isegi vastust teavad, ei julge seda välja öelda, sest ka neid vaevab mure “Aga kui ma nüüd puusse selle vastusega panen, mida nad minust arvavad?”

Kuulajad kardavad samuti tähelepanu keskpunktis olla

Eelmises lõigus kirjeldatu on ka põhjus, miks paljud kuulajad ei julge ka esinejale täpsustavaid küsimusi esitada. Nad kardavad, et esitatav küsimus on ehk liialt elementaarne, mistõttu nii esineja kui ka ülejäänud kuulajad  “minust kehvasti arvavad”.

Täpselt seesama kehtib ka siis kui sa kuulajatega silmsidet hoides ennast kedagi kauamaks kui paariks sekundiks silmitsema unustad. “Miks ta mind vaatab? Millega ma tema säärase tähelepanu olen ära teeninud” ehk tõlkes “Mida ta minust arvab?” on see küsimus, mis kohe kuulaja pähe tulevad.

Aga mida sa ise endast arvad?

Küsimus “Mida nad minust arvavad” on juba ka selles suhtes valest otsast alustav, et kõigepealt pead sa endale selgeks tegema, mida sa ise endast arvad. Kui sa ise endasse ei usu ja oled ebakindel, siis on selge, et see paistab esinemisel välja. Enamik esinemishirmu põhjuseid on tegelikult hea ettevalmistuse ja positiivse mõtlemisega kõrvaldatavad.

Samuti on enamik esinemishirmu põhjuseid tegelikult pseudohirmud. Kõik, mida sa esinedes teed, tuleb sulle kuulajate poolt kaarega tagasi ja kui sa ise oled esinedes ülbe ja kuulajata huvisid eirav, siis pole ju ka ime, et nad sulle vastu töötavad. Samas, kui sinu esinemine on korralikult ette valmistatud, kuulajate huvisid arvesse võttev ja mis kõige tähtsam- neile mingisugust kasu andev, siis ei ole sul ka põhjust kuulajate käitumise üle suurt muret tunda.

Lisalugemist leiad blogi lugudest “7 nippi, kuidas esinemishirmu saad ohjeldada” ja “5 põhjust, miks sa suurepäraselt esineda suudad

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 149

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena