fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

Mikrofon – abivahend, mis võib sind hulluks ajada

Mikrofon võib esinemise ajal olla sinu tore abimees, aga ta võib muutuda ka sinu kõige vihatumaks vaenlaseks, mille tõttu kõne parimate plaanide kohaselt välja ei kuku. Toon välja neli peamist probleemi, mis selle teemaga seoses tavaliselt välja tuleb.

Mikrofon on valel kõrgusel

Enne sind on esinenud Martin Müürsepp, mistõttu ka mikrofon asub ca 2m kõrgusel. Või siis on enne sind üks tore 7-aastane laps esinenud, mistõttu mikrofon on 1,3 meetri kõrgusel. Esimesel juhul peaksid sa pea kuklas, teisel puhul poolkummargil olles esinema.

Nii ehk naa – mõlemal juhul näed sa naeruväärne välja. Lahendus: Kui vähegi võimalik, siis võta endale kohe lavale minnes mõned hetked selleks, et mikrofon sobivale kõrgusele sättida. Publik saab sellest kenasti aru ja nad ei muutu ka kärsituks, kui seda teed.

Mikrofon läheb esinemise ajal katki

Eriti jama lugu on siis, kui ta vahepeal töötab ja siis ei tööta. Selle tulemusena on sinu poolt räägitav jutt kuulajatele kosta ombes nii “…ja sellest läht… nu eesmärgiks and… as te esinemishirmust hoolimata o… saaksite”. Kõlab nagu eesti keel, aga aru ei saa midagi.

Niipea, kui selle probleemi ära tabad, lõpeta mikrofoni kasutamine ja proovi olukorda valju häälega rääkides lahendada. Kui korraldajad probleemi tekkimisest aru ei ole saanud, siis anna neile märku. Nüüd esinemise ajal koputa vahepeal (ilma oma juttu katkestamata) näpuga vastu mikrofoni ja kui kuuled kõlaritest “Põtt-põtt” heli, siis tead, et ilmselt on asi korda saadud.

Tõenäoliselt on siiski ja korraldajad juba asjaga tegelemas ja annavad sulle ka vastavalt märku.

Mikrofon töötab viibega

Tavaliselt juhtub see siis, kui tegu on odava tehnikaga. Sa ütled väga sisuka esimese lause ja tahad siit kohe ka sujuvalt edasi minna, aga üllatus-üllatus – poolesekundise viibega kuuled sa kõlaritest oma häält. Ja olgem ausad, sellisel puhul on üsna raske rääkida – tunne on, nagu segaks ise oma jutule kogu aeg vahele.

Seega teed sa pausi kuni hääl vaibub ja kõneled siis edasi. Häda on aga selles, et sellised pidevad pausid hakivad su kõne lõpuks nii ära, et kuulajatel on raske sind huviga jälgida.

Mikrofon on liialt lähedal või liiga kaugel

Mõni esineja räägib mikrofoniga nii nagu tahaks seda omale suhu panna. See aga moonutab tema häält, mistõttu kostab sealt üks paras mõmin. Liialt kaugelt rääkiv esineja aga ei kasuta tehnikat piisavalt efektiivselt, mistõttu tema hääl võib vaikseks jääda.

Oskad ehk ka ise mõningaid mikrofonidega ette tulnud lugusid või probleeme välja tuua? Jaga neid siin all kommentaariumis!

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 149

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena