fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

7 nippi, kuidas esinemishirmu ohjeldada

“Inimese aju on suurepärane organ – ta alustab oma tööd sünni hetkel ja ei peatu hetkekski. Välja arvatud siis, kui sa pead avalikult esinema.” Keegi tundmatu esineja

Ajakiri Forbes pani 2007. aastal kirja 9 inimeste suurimat foobiat. Üheks neist oli teiste inimeste ees avalikult esinemine. Peamiselt kardeti seda, mida teised inimesed arvavad, teiste ees häbisse jäämist ning seda, kuidas ise välja nähakse. Seega on esinemishirm enamiku inimeste jaoks parajalt suur probleem, mistõttu allpool toongi välja mõningad mõtted, kuidas seda olukorda parandada.

Valmista ennast korralikult ette

See võib ju kõlada klišeena, aga nii ta on – korralik ettevalmistus on edu alus ja kui sa selle arvelt aega kokku ei hoia, siis on edu saavutamine kindel. Mida korralikumalt sa ette valmistunud oled, seda suurem on tõenäosus, et esinemishirm sulle jalgu ei jää ja sa teed suurepärase esinemise.

Kuulajad ei saa enamasti aru, et sa närvis oled

Mõtle esinemisel tekkida võivatele sümptomitele ja sa näed, et need on ju tegelikult sisemised, mitte välised. Ehk teisiti öeldes: kui sa ise tunned, et sinu keha teeb seespool kõiksugu aeroobikaharjutusi, siis kuulajate jaoks see enamasti välja see ei paista.

Nii ei ole ka mõtet muretseda selle pärast, kas kuulajad sinu närvilisusest, värisemisest jms aru saavad – enamasti ei saa. Ja kui nad tabavadki sind kergelt närvilisuselt, siis mitte keegi ei tee sellest numbrit. Kõige selle pärast ei tasu ka oma esinemist närvilisuse pärast vabandamisega alustada.

Muuda oma suhtumist kuulajatesse

Tavapärane arusaam on see, justkui kuulajad sooviksid sinu ebaõnnestumist. Tegelikkuses on aga vastupidi – kuulajad on sinu kõige suuremad liitlased, sest kui sina oma esinemisega ebaõnnestud, siis on ka nemad ebaõnnestunud. Kuulajad soovivad näha sinu edu, mitte sinu põrumist. Juba see peaks sinus enesekindlust tekitama.

Ära proovi oma kuulajatele muljet avaldada

Sellisel juhul keskendud sa valele asjale. Sa peaksid keskenduma hoopis sellele, kuidas sa oma sõnumi võimalikult lihtsas, arusaadavas ja nauditavas keeles edasi saad anda nii, et kuulajatel sellest ka kasu on.

Kui sa keskendud mulje avaldamisele, siis keskendud sa iseendale ja seepärast paned ka tähele kõiksugu pisivigu, millest keegi teine arugi ei saa. See omakorda tekitab aga ebakindlust.

Pea meeles, et täiuslikku esinemist ei ole olemas

Vähemalt esineja jaoks mitte. Oma koolitustel näen üsna tihti, kuidas peale esinemist asjaosaliselt küsides “Kuidas läks?” saan vastuseks “Väga kehvasti”.

Esinejana paned ise tähele kõiksugu apsakaid, mida oma arust tegid; mäletad, mida rääkimata unustasid jne. Kui ma aga sedasama küsimust nüüd kuulajate käest küsin, siis enamasti ütlevad nad vastupidist, st “Millest sa räägid? Väga hästi läks!” Seega: ära keskendu täiusliku esinemise tegemisele – sa oled parem, kui sa ise arvatagi oskad. Loe lisaks veel ka seda lugu siin.

Enamikul hirmudel ei ole reaalsusega mitte mingisugust pistmist

Esinemishirm on ju tegelikult külge õpitud hirm – tegelikkuses ei soovi inimesed sulle halba, nad ei vaata sind vaenulikult ja sa saad suurepäraselt hakkama kuna oled ettevalmistunud. Peamine on siinkohal uskuda iseendasse ja sellesse, et suudad sellega hakkama saada.

Pea meeles, et kõik trumbid on sinu käes

Sina tead, et sa oled korralikult ette valmistunud. Seega tead, mida kuulajad sinult ootavad ja oskad neile kasu pakkuda. Sa usud iseendasse ja tead, et keegi ei saa arugi, et sa kardad. Kuulajad vaatavad sind sellepärast, et sa pakud neile huvi, mistõttu võta nende pilke komplimendina.

Ja üleüldse – ei ole mitte mingisugust põhjust, miks sa kehvasti esinema peaksid juhul, kui oled enda jaoks eelmised 6 punkti selgeks mõelnud.

Kui soovid teada saada, mida sa veel suurepärase esinemise tegemiseks tegema peaksid, siis vaata minu avaliku esinemise tasuta videokursust. Ühineda saad sellega siinsamas, sisestades üleval nurgas olevasse vormi oma andmed.

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 146

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena