fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

Õuduslugu nr.7 – Kartmatu leitnant

Nii palju elutervet huumorit kui sõjaväes saab, ei kohta just tihti. Paljud lood, mis seal juhtuvad, kõlavad rääkides nagu anekdoodid ja eks paljudest neist tõestisündinud lugudest ongi hiljem anekdoodid saanud. Küll aga kinnitan, et all kirjeldatud lugu on tõestisündinud ja juhtus aastal 1998.

Kartmatu leitnant ja jooksmise lugu

Aastal 1998 olime rühmaga (30 inimest) USA-s rahvusvahelisel õppusel. Ühel ilusal päeval pidime koostöös lätlastega harjutama tänavarahutuste mahasurumist. Selleks, et lõpuharjutust läbi viia, läks leitnandist rühmaülem suurte juhtide ja vaimsete õpetajate juurde nö “lahingukäsku” saama.

Käsu saamiselt tagasi tulles otsustas ta meile rivi ees seistes olukorda üsna omapärasel moel selgitada. Nimelt ütles ta üsna lihtsa lause “Kui mölluks läheb, siis teete nii nagu ma ütlen!”. Noh, mis siin ikka keerulist, eksole.

Kui aga mölluks läks, käratas leitnant meile ainult ühe sõna “Jookske!” Keegi ei saanud aru, mida tegema peab. Leitnant käratas uuesti “Jookske, kurat võtaks!” Jah, käsk on vanem kui meie, seega vaatasime teineteisele otsa ja kuidagi kummalisel kombel nagu üks mees pöörasime kõik koos otsad ümber ja hakkasime üle põllu suvalises suunas jooksma. Leitnant vaatas ahastuses ja karjus järele “Kuuuu-huuu te jooook-see-teeee?”.

“Jookske” versioon 2.0

Tulime tagasi ja saime peapesu selle eest, et me leitnandi käsust aru ei saanud. Teisel korral otsustas ta meile asja natuke lähemalt seletada öeldes, et rivi paremalt poole esimene mees (kelleks olin mina) hakkab esimesena jooksma ja siis teised jooksevad tema järele.

Kuna küsimuste esitamiseks ta meile enam aega ei andnud vaid käratas uuesti “Jookske!”, siis mina ei teadnud, mida teha vaid küsisin oma kõrval seisvalt kamraadilt vaikselt “Mis sa arvad, kuhu ma jooksen?” Sõber ütles “Ah, mina ei tea…jookse viimase lätlase taha!”. Mõeldud-mõeldud ja nii ma sinna lidusingi, teised minu järel.

Leitnant oli ahastuses ja alustas minuga dialoogi, mis kõlas umbes nii:

Leitnant: “Seersant Tuttar, miks kuradi pärast sa siia jooksid?”
Mina: “Kuna te ei öelnud, kuhu täpselt joosta, siis veebel Millinguga koostöös otsustasime siia liduda.”
Leitnant (kurjalt): “Ei ei ei! Veebel Milling ei võta siin juhtimist üle! Kuidas te siis aru ei saanud, et…”

Nüüd lõpuks ometi otsustas ta asja rahulikumalt võtta ja lähemalt selgitada, mida tegema peab.

Mida sinul sellest õppida on?

Juba Murphy seadus ütleb, et “Eeldamine on kõikide käkkikeeramiste ema”. Sellest hoolimata arvavad paljud esinejad, et kui nemad midagi lühidalt ütlevad, siis kuulajad sellest ka aru saavad. Näiteks: üsna palju kasutatakse väljendeid “Nagu te teate…” ja “Kindlasti olete kuulnud…” Kinnitan sulle, et niipea kui sa taolist väljendit kasutad, ei ole 75% kuulajatel õrna aimugi, millest sa räägid.

Tänases loos olev leitnant arvas sedasama, et sõdurid telepaatilisel moel mõtteid loevad ja aru saavad, millest jutt on. Seega – räägi oma kuulajatele arusaadavas keeles ja ära karda olulisi asju üle korrata. Kordamine annab sulle võimaluse tähtsaid asju esile tõsta ja vähendab võimalust, et sinust aru ei saada.

Üks asi veel, mida pead silmas pidama. Nimelt – ei ole võimalik, et kõik inimesed sinust ühtemoodi aru saavad. Inimesed lihtsalt on sellised. Ja mida segasemalt sa räägid, seda suurem on tõenäosus, et sinu kuulajad ülekantud tähenduses sind lavale jättes meie moodi üle põllu liduvad.

Kindlasti oled ka ise sõjaväe kohta käivaid naljakaid lugusid kuulnud – anna neist siin alla kommentaariumis märku.

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 149

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena