Kuulus filosoof
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

Õuduslugu nr.9 – Tigetsev filosoof

Eksimine on inimlik – veelgi inimlikum on oma eksimustes teisi süüdistada. Üks paremaid viise publiku närvi ajamiseks on nende peale karjumine või käratamine. Süüdistamine kõlbab ka. Tänane lugu räägibki ühest põnevast tegelasest, kes neid nippe kasutas.

Kuulsa filosoofi saabumine

Üks tore Ettevõtlike Noorte Koda korraldas ca 6-7 aastat tagasi Tartus konverentsi. Rahvast tuli kohale Soomest ja Saarest, esinejaid samuti. Ühe peaesinejana oli välja kuulutatud kuulus Soome filosoof E.S.

Kui kuulsa filosoofi etteaste kätte jõudis, siis selgus, et tegu on üsna ekstravagantse härrasmehega. Inglise keelt rääkis ta äärmiselt tugeva soome aktsendiga. Noh, umbes nagu vormel-1 äss Mika Häkkinen, keda pahatahtlikud eestlased kunagi selle pärast pilasid.

Lisaks tugevale aktsendile rääkis härra veel ka äärmiselt kiiresti, mis kuulamise veel raskemaks tegi. Selle kõige tõttu muutus publik mõne aja pärast üsna rahutuks. Veel väheke aega edasi muutus rahutus puhtakujuliseks tüdimuseks.

Mida aga teeb tüdinud kuulaja? Ta hakkab omade asjadega tegelema ja kõrval istuva inimesega sumisema.

Kuulsa filosoofi vihapurse

Ilmselgelt pani ka esineja seda kõike tähele ja nii jäi ta keset kibedamat minekut ühel hetkel hetkeks vait ja siis peale mõnesekundilist pausi (mis tundus olevat esimene paus esinemises üldse) käratas kuulajatele välja sõnumi, mille mõtte võib kokku võtta järgmiselt:

“Teil siin saalis on ütlemata vedanud, et minusugune inimene siin esineb. Seda enam, et ma tulin siia oma isikliku transpordivahendiga ja täiesti naeruväärse esinemistasu eest. Tavaliselt makstakse mulle taolise esinemise eest vot niipalju … eurosid. Ja üleüldse – tavaliselt tuuakse mind kohale lennukiga, mitte ma ei pea oma autoga ringi kooserdama.”

Mida arvasid kuulajad?

Taolise “äratusmomendi” peale kuulajaskond kangestus hetkeks täielikult. Hr. filosoof võttis veel küsida, kas üleüldse ollakse huvitatud teemast, mida ta analüüsib. Enamik kuulajaid loomulikult noogutas nagu üks suur hüpnotiseeritud hiir, kes ootamatult hiigelkobra vaatevälja on sattunud.

Osa rahvast kasutas esineja soovitust “lahkuda, kui see ei ole see, mida te ootasite”. Ja esinemine jätkus, nagu poleks vahepeal midagi juhtunud. Sedapuhku küll ülimas haudses vaikuses.

Loo autor istus seal samuti. Võib-olla selle pärast, et ehmatas ennast tooli külge kinni. Võibolla huvitas teda, mida on sellisel kõrgelt hinnatud ja nõnda kenas kirevatriibulises pintsakus filosoofil inimestele öelda. Võibolla oli tal natuke piinlik oma organisatsiooni pärast kuna neil nii targale mehele esinemise eest niivõrd vähe raha oli pakkuda. Seega otsustas ta viisakalt tänu välja näidata püüdes alandlikult lõpuni istuda.

Aga millest kuulus filosoof seal rääkis? Vat, ei jäänud meelde.

Mida sinul siit õppida on?

Kõik, mida sa esinedes teed, tuleb sulle bumerangina tagasi. Kui ise oled muhe, siis on ka publik rõõmus. Kui soovid šokiseisundis istuvat publikut, siis ülbitsemine ja käratsemine on just õige tee.

Kui sul on korraldajatega mingisuguseid probleeme esinemispaiga, tasu, organiseerimise jms seoses, siis ära ela seda oma publiku peal välja. See on täiesti vale puu, mille all haukuda. Osava esinejana tuled sa piisavalt varakult kohale, et ennast olukorraga kurssi viia ja vastavalt sellele käituda.

Kas panid loost tähele, mis olukorra käivitas? See oli liialt kiire tempo ja pea olematud pausid. Sa pead kuulajatele mõtlemiseks aega andma. Kui sa kogu aeg puusalt valangutega tulistad, siis tekitad olukorra, kus paremal juhul mõne oma lausega huvi tekitad, aga öeldu üle järele mõelda ei lase. See aga jätab sinust mulje, et sa oma kuulajate huvidest ei hooli.

Tänud Mareliisile, kes mulle selle loo saatis. Kindlasti on ka sinul põnevaid “õuduslugusid”, mida rääkida – saada need palun mulle. Saad seda teha kui vajutad SIIA

Sarnasel teemal postitused

Kes on Janek Tuttar?

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Lisaks sellele on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor. 

Siin lehel kirjutab ta kõigest sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

 • +372 5623 0397
 • info@avalikesinemine.net

Jaga postitust

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Telli tasuta videokursus

Saa oluliselt paremaks kui need, kes Sind laval olles tüüdanud on.

Saadan Sulle 6 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks.

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm!

Meie privaatsuspoliitika

KONTAKT

 • Võta ühendust
  +372 5623 0397
 • Saada e-kiri
  info@avalikesinemine.net

6 thoughts on “Õuduslugu nr.9 – Tigetsev filosoof”

 1. Mulle oli see nõuanne väga kasulik: “Kõik, mida sa esinedes teed, tuleb sulle bumerangina tagasi. Kui ise oled muhe, siis on ka publik rõõmus. Kui soovid šokiseisundis istuvat publikut, siis ülbitsemine ja käratsemine on just õige tee.”

  Esinemisega on minul see lugu, et sisulised detailid ei tundu olevat muret tekitavad, pigem jääb asi julguse ja enesekindluse taha. Kui suudaks teha oma ettekande/kõne/esitluse naudingu ja enesekindlusega, oleks edasine lihtsalt meeldiv eneseareng. Kuna see enda mugavustsoonist välja astumine on tõeliselt stressirohke, ei ole nii kõnelemine veel nauditav tegevus. Mida ta ometigi peaks olema, kui seda hästi teha.

 2. Risto, ehk aitab sind see blogipostitus “[url=http://www.avalikesinemine.net/5-pohjust-miks-sa-suureparaselt-esineda-suudad][b]5 põhjust, miks sa suurepäraselt esineda suudad[/b][/url]”

 3. “Kuulajad ei tea, et sa kardad.”

  Oleks see minu puhul nii; kui mul mõni kehvem päev on, siis lähen ma närveerides kaela pealt täiesti laiguliseks. Ja küll siis kuulajad ikka saavad aru, et ma närvis olen. Aga sellele keskendumine teeb asja tavaliselt veel hullemaks.

 4. Hei Risto! See kõik on väline ja üldjuhul inimesed mõtlevad asjad enda jaoks hullemaks kui nad on. Tõsi ta on, et esinemise mõistes on pea meile sõna otseses mõttes risuks kaela antud. Seega, nii klišeena kui see ka ei kõla, pea ise endasse uskuma. Mida veel teha võid? Mõtle nt tõsiselt küsimusele “Mis on kõige hullem, mis minuga selle esitluse kihva keeramisel juhtuda võib?” Kas tead, mis vastusele enamasti inimesed jõuavad? See on “Mitte kui midagi ei juhtu!” ;)
  Aga tead, vaata seda videot, ehk saad abi. [url=http://www.avalikesinemine.net/item/120-videojuhend-esinemishirm-mida-sellega-peale-hakata]Videojuhtend: Esinemishirm- mida sellega peale hakata.[/url]

 5. Kahju Maarrika, et sul nii hullusti sellega läinud on. Olen nõus, et paraku on erandeid igas valdkonnas – nii kuulajate kui ka ülemuste seas. Selle eest ei ole me keegi kaitstud. Küll aga, mida rohkem sa esined ja mida rohkem kogemusi sa erinevates olukordades saad, seda paremini oskad ka taoliste tegelastega hakkama saada.

  Samuti olen siiski veendunud, et kui enne esinemist palavikuliselt mõelda sellele, et 1. “Äkki ma ebaõnnestun” 2. “Aga kui ma ebaõnnestun?” 3. “Mis saab, kui ma ebaõnnestun?”, siis põletad sa end läbi enne veel kui kohale jõuad. Või teisipidi mõeldes – kuidas taoline mõtteviis esinejat peaks edasi aitama? Kui kardad ebaõnnestumist, siis mõtle, mis selle võib tingida ja pane varakult lahendused valmis.

 6. “Mõtle nt tõsiselt küsimusele “Mis on kõige hullem, mis minuga selle esitluse kihva keeramisel juhtuda võib?” Kas tead, mis vastusele enamasti inimesed jõuavad? See on “Mitte kui midagi ei juhtu!” ;)”

  Ma võin rääkida, mis juhtub. Loengukuulaja helistab minu ülemusele ja nõuab, miks töötab tema alluvuses nii ebapädev inimene, kes ei oska tema küsimustele vastata. Ülemus tuleb minult nõudma, mis küsimustele ma vastata ei osanud, ja ei taha kuuldagi, et küsija ründav toon ajas mind segadusse ja ma unustasin närvi minnes selle, mida ma muidu une pealt teaksin. Ja tulemuseks on see, et ma olen ülemuse juures halvas kirjas ning mulle tuletatakse seda veel vähemalt kolm korda eri olukordades meelde, kuidas mina ikka loenguid pidada ei oska.

Comments are closed.