Kõneks valmistumine

10 asja, mida kõnet testides tegema peaksid

Tavaline inimene on oma olemuselt nii laisk kui tal olla lastakse. See on ka peamine põhjus, miks enamik esinejaid valmistab end esinemiseks ette meetodil “tegin viimasel hetkel slaidid valmis ja nüüd ootan esinemist.” See aga ei pruugi just maailma parim moodus olla.

Hea ettevalmistusega kõrvaldad oma teelt hulga probleeme

Lisaks sellele, et oled oma auditooriumi analüüsinud, kõne kava valmis teinud ja mõelnud läbi kõik ettevalmistusega seonduva, tuleks nüüd oma esinemine ka kodus läbi harjutada. Seda eriti just lühemat sorti esinemiste korral.

Pikemate esinemiste korral tasuks kindlasti läbi harjutada kõne sissejuhatus, kokkuvõte ja need esinemise kohad, kus sa ennast kõige ebakindlamalt tunned.

Harjutamise juures on oluline välja tuua kümme peamist asja, mida oma kõnet testides peaksid silmas pidama.

1. Esialgu esine tühjas ruumis. Kui võimalik, siis selles, kus toimub esinemine

Tühjas ruumis esinemise korral ei ole sul painavat muret, et mida üks või teine inimene sellest arvab. Kui saad selles ruumis projektorit kasutada ja slaide seinale näidata, on veel parem. Kujuta ette, et seal kusagil on ka kuulajad ja seega harjuta nendega silmside hoidmist.

Kui saad mahti harjutada ruumis, kus tegelik esinemine toimub, siis saad ka parema pildi selle kohta, kuidas ruumi enda heaks ära kasutada. Juhul, kui on võimalik, siis sea juba eelnevalt esinemisruum omaenda käe ja jala järgi valmis ja tekita endale mõnusat liikumisruumi.

2. Ka harjutades esine ainult püsti seistes

Isegi kui sa oma kodus arvuti ees oled, siis esine ainult püsti seistes. Sedaviisi harjud olukorraga, kus sa ei saa oma “värisevaid kehaosi” kuulajate eest peita. Lisaks saad juba harjutada seda, mida sa oma kätega peale hakkad. Ja mis kõige tähtsam – püsti esinedes mõjud sa kordades paremini kui laua taga istudes.

3. Harjuta slaidide kasutamist ja nende sisu selgitamist

Kõik me teame, et “Tapan-teid-PowerPointiga” esitlus on tüütu. Seega harjuta juba kodus läbi see, mida sa näitad ja mida sealjuures juurde räägid. Kui avastad end tuimal ilmel slaididelt maha lugemast, siis katkesta koheselt oma tegevus ja mõtle, kuidas paremini saaks.

Harjutades ära mõtle “Ahaa, siin selle slaidi juures räägin ma sellest ja tollest…” vaid juba räägigi nii nagu oled planeerinud. Ja vaata, kuidas välja tuleb. Tõenäoliselt ei pruugigi see väga lihtne olla, aga juba sel ajal harju esinema nii, et hoiad silmsidet kuulajate, mitte ekraaniga.

4. Märkmete kasutamine tee sujuvaks

Väga paljud arvavad, et märkmete kasutamises on midagi halba. Kaugeltki mitte – need on sinu abivahendid ja mitte kedagi ei häiri kui nad sul käes on. Sinu asi on nende kasutamine endale selgeks saada nii, et ise nende abil auku ei kuku.

5. Jälgi oma kehakeelt ja mõtle, kuidas seda efektiivselt kasutada

Paljude jaoks on suur mure “mida teha oma kätega?” Leia endale hea moodus, kuidas nendega tegeleda – žestikuleeri, hoia neid puhkeasendis enda ees jne. Tee seda juba harjutamise ajal.

6. Pane veebikaamera tööle ja salvesta oma esinemist

Ja kui oled lõpetanud, siis vaata see üle. Ma luban sulle, et see saab tõenäoliselt üsna valus olema. Noh, vähemalt esimesel korral. Mida see sulle aga annab, on parim tagasiside selle kohta, mida sa ise tähele ei oska panna. Kehakeel, kõne tempo, silmside jms.

7. Kui esinemisel on ajapiirang, siis pane harjutamise ajal kell käima

Eriti asjakohane siis kui pead oma lõputöö kaitsekõneks harjutama – seal on kindel ajapiirang, milles kauem sul rääkida ei lasta. Nüüd aga saad juba harjutamise käigus selgeks, kuidas sul sellega lood on.

8. Kui oled mõned korrad juba omaette harjutanud, siis esine oma sõbrale

Või pereliikmele. Ühesõnaga – see peab olema inimene, keda sa raudkindlalt usaldad. Lase tal oma esinemist ilma katkestamata vaadata ja märkmeid teha. Pärast annab sulle tagasisidet selle kohta, kuidas läks. Asjad, mis kehvasti on, saad koheselt ära muuta.

9. Mõtle tekkida võivatele küsimustele vastused juba eelnevalt välja

Ilmselt tahad sa nüüd küsida “Aga kuidas ma tean, mida nad küsivad?” Selleks saad jällegi oma sõpra kasutada. Isegi kui sa talle esineda ei saa, tee temaga diil: “Ma teen sulle 10 minuti jooksul kiire ülevaate selle kohta, millest ma räägin. Sina ütle, mis segaseks jääb või mida sa minult küsida tahaks.” Peale seda ei ole muud kui vastused valmis panna.

10. Korda. Korda veelkord. Ja siis veelkord.

“Mitte ükski hea esinemine ei ole hea seda kirjutades vaid seda korduvalt ümber kirjutades” on keegu nupumees öelnud. Nii et ära piirdu ainult ühe harjutuskorraga – tee seda niipalju kui võimalik. Nii palju, et sa juba ka ise sellest kergelt tüdid.

Miks see kerge tüdimus hea on? Sest see toimib stressi vastandina -tahad sa ju rääkida rahulikult ja enesekindlalt. Jah, mitte tüdimust väljendades vaid “ma olen seda kümme korda teinud ja ma tean, mida ma räägin” moel.

Sarnasel teemal postitused

Janek Tuttar

Kes on Janek Tuttar?

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Lisaks sellele on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta kõigest sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Jaga postitust

Kõige olulisemad esinemise põhitõed, mida teadma pead

AVALIKU ESINEMISE TASUTA VIDEOKURSUS

Saadan Sulle seitse videot, mis sisaldavad erinevaid tehnikaid selle kohta, kuidas laval särada ja oma sõnum edukalt edasi anda
NB! Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm!
Meie privaatsuspoliitika
SAADA VIDEOD
close-link