Täpselt aasta tagasi kirjutasin siia blogisse esimese avaliku esinemisega seotud loo. Kokku on neid aasta jooksul siin ilmunud 72. Täna aga toon välja 10 lugu, mida selle aja jooksul kõige rohkem loetud on – ehk leiad endagi jaoks midagi põnevat. Pealkirjal klikkides pääsed otse loo enda juurde.
Ta istub seal saalis ja tema ainukeseks eesmärgiks on sind häirida. Ta ise ei arva, et see tema eesmärgiks on, aga sina ja ülejäänud kuulajad saavad sellest sedaviisi aru. Ta ei kuula sinu sõnumi tervikut vaid keskendub üksikutele osadele. Ta segab sinu esinemist lausetega stiilis “See, mis te räägite on ju tore ja südantliigutav, aga mina arvan, et….”. Sa küsid, kes see kuulaja on? Saa tuttavaks, tegu on ninatargaga.
Diplomitöö kaitsmine tekitab väga paljudes inimestes tavapärasest suuremat esinemishirmu. See kvalifitseerub ilmselt esinemishirmu põhjustajana valdkonda “Esinemise tähtsusest tulenev hirm”. Selles postituses olevas videos räägin, mida teha selleks, et diplomitöö edukalt ära kaitsta.
Lugu sellest, kuidas esineja otsustas enne kõne pidamist väikese hot-dogi võtta… Ja sellest, mis edasi sai.
Jah, ega igalpool Eestis lumi ei paki. Ainult Pärnu maakonnas ja väikeses osas Viljandi maakonnast. Ülejäänud Eesti inimesed kergitavad segaduses olles ainult kulmu, kui neile öelda “sa vaata aga- lumi pakib täna”. Mis on sellel esinemisega pistmist? Loe postitusest.
Sarnaselt grafoprojektorile on ka PowerPoint masin, mis osavates kätes teeb kõik selleks, et kuulajaid ära tappa. Mõned esinejad teevad seda tahtmatult või oskamatusest, teised aga ükskõiksusest oma publiku vastu. Lugu viitab humoorikale videoklipile, mis selle kõik kokku võtab.
Veenmiskõne eesmärk ei ole olla erapooletu. Vastupidi- sinu eesmärk on oma veenmiskõnet pidades panna kuulajaid tegema seda, mida sina tahad, et nad teeksid. See lugu meenutab, kuidas me esimesel kohtingul tavaliselt “müügitööd” teeme.
Esinemine algab sellega, et kuulajad peavad sind märkama. Kuivõrd tähelepanu äratamine on esineja mure, mitte kellegi teise oma, siis täna räägin ühe loo näitel, mida sa selleks teha võiksid.
Esineja on keset kibedamat minekut kui ühel hetkel jõuab siiski kätte see aeg, et kuulajad hakkavad talle küsimusi esitama. Küsimuste-vastuste voor on samas aga selline koht, mida üsna paljud kardavad.
Enne veel, kui laiadesse esinejate puhul massidesse jõudis stiil “Tapan teid PowerPointiga”, oli nö “turuliidriks” grafoprojektor. Neile teadmiseks, kellele see sõna esiotsa midagi ei ütle- tegu on masinaga, mille abil esinejad suurtes kogustes kilesid oma loengutes seina peale manavad.
Olgem ausad, keegi meist ju ei soovi istuda neli tundi koolitusel ja tulla sealt tagasi mõttega “Ähh… mõttetu koolitus, ma ei saanud mitte mingisugust tolku sellest!” Kõigi meie peades tiksub saalis istudes mõte “Aga millist kasu mina sinu esinemisest saan?”