fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

Stsenaarium nupumeestele: “Eriti tüütu esinemine”

Olles nüüd juba üle viie aasta avaliku esinemise koolitusi teinud võin selle põhjal vabalt öelda, milline on kuulajate arust selline esinemine, mis neid alates esimesest hetkest juba tüütama hakkab.

Kuidas ma seda öelda saan? Igal oma koolitusel teeme me harjutuse, kus tuuakse välja esinejate peamised vead. Ja juba neli aastat tuuakse välja alljärgnev stsenaarium:

Stsenaarium: I osa – sissejuhatus tee loiult ja võimalikku huvi tapvalt

Esineja astub ette ja ütleb täiesti tuimal näol ja emotsioonivabalt “On ütlemata hea meel täna siin teie ees olla”. Selle peale mõtled sina kuulajana omaette: “Kui see oli nüüd tema poolt “hea meel”, siis milline see täielik ükskõiksus veel välja võiks näha?”.

Seejärel teeb esineja sissejuhatuses ka enesetutvustuse, mille käigus peab ta 5-10 minutit kestva ajalootunni teemal “Mina!” Ta räägib sulle slaide toksides “Ja siis ma töötasin seal….ja siis ma õppisin seal…ja mul on koer… Ja siis ma kirjutasin selle raamatu!” Nüüd, kui sa sellest juba päriselt tüdinema hakkad, peab esineja sissejuhatuse lõpetuseks sulle moraalijutluse teemal “Mulle ei meeldi kui te telefonidega esinemise ajal räägite”

Stsenaarium: II osa – teemaarenduse käigus tapa kuulajaid slaidide massiga

Peale taolist suurepärast sissejuhatust järgneb lausa fantastiline teemaarendus. See koosneb tavaliselt suuremas kogustes slaididest. Teatud olukordades on PowerPoint niikuinii saatana tööriist ja see siin on üks neist kordadest. Esineja näitab sulle ohtra tekstiga täidetud ja kehva graafikaga kujundatud slaide, mille sisu tagumistesse ridadesse eriti hästi kätte ei paista.

Jätmaks sulle muljet, et sa oled esineja arust idioot, kes ise lugeda ei oska, oeb ta sulle kõik need slaidid sõna-sõnalt ette. Kas ta midagi ka juurde räägib? Oh ei – milleks! Edasijõudnute tase on siinjuures arvuti taga istudes rääkimine.

See kõik tekitab sinus tunde, et terve selle krempli oleks võinud sulle rahulikult ka emailile saata- lugeda sa ju oskad. Ja kui esineja ikka ise niiväga ette tahab lugeda, siis võtku ja lindistagu see tekst .mp3 failina ja saatku ka see sulle emailiga. Win-win olukord igal juhul!

Et esinemist vürtsitada, võtab esineja (kes eelnevalt pidas moraalijutluse teemal “telefon”) vastu talle saabunud telefonikõne ja ca kolme minuti jooksul kuuled sa, kuidas ta sellega räägib.

Mõeldes, et sellest kõigest on veel vähe, otsustab esineja “näitlikustama hakata”. Ehk tema mõistes: “Näitan kuulajatele ohtralt segaseid graafikuid ja tableid, loobin erinevat statistikat ja küllap nad siis kenasti kõigest aru saavad.” Paraku selleks ajaks ainuke statistika, mis sind tõeliselt huvitab, on see, mis kellast see õudus tänaseks läbi saab.

Stsenaarium: III osa – kokkuvõtte ajal viili küsimustest ja lõpeta olulist kordamata

Kokkuvõtte koosneb tavaliselt küsimuste-vastuste voorust. Jama on aga selles, et esineja laveerib esitatavatest küsimustest kenasti kõrvale lausetega “See on väga hea küsimus, aga kahjuks ei ole tänase esinemise teema” või “Aga mida te ise sellest arvate?” või “Kahjuks vajab see küsimus põhjalikumat vastust, aga meie tänane aeg hakkab kohe kahjuks läbi saama.”

Kui küsimused-vastused on tehtud, siis ütleb esineja kuulajatele sama emotsionaalselt nagu sissejuhatuseski “Oli ütlemata hea meel siin täna teile esineda. Loodetavasti saite tänaselt koolituselt hulk head infot, mida edaspidi enda tarvis ära kasutada…” Sina aga mõtled “Hea, et see läbi sai!”

Kas see lugu oli sinu jaoks kasulik? Vajuta siin lehe all oleval “Meeldib” nupul, liitu Avaliku esinemise Facebooki lehega ja saad edaspidi lugudel paremini silma peale hoida.

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 149

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena